czwartek, 26 stycznia 2017

Żywa lekcja biologii!

Autor posta: Weronika Błaszczyk kl. IV c

24.01.2017 r. mieliśmy lekcję na temat płazów. Pan prowadzący prezentację opowiadał nam o gromadzie płazów. W Polsce występuje 18 gatunków płazów. Płazy dzielą się na trzy grupy: bezogonowe(jest ich najwięcej- 90%), ogoniaste oraz beznogie. Płazy wyewoluowały z ryb. W procesie ewolucji wykształciły im się kończyny i płuca dzięki którym mogły żyć na lądzie. Dowiedzieliśmy się, że płazy żywią się owadami. Na prezentacji mieliśmy możliwość przyjrzeniu się kilku żywym okazom z tego królestwa  zwierząt. Były to m.in.: rzekotki, ropucha aga, kumak, traszki ogniste i salamandra tygrysia. Oglądane przez nas rzekotki pochodziły z Chin i Australii. Miały one przylgi na łapach, dzięki którym potrafiły chodzić po pionowych powierzchniach. Rzekotka z Chin była zielona, natomiast rzekotka z Australii potrafiła zmieniać kolor. Podziwialiśmy również ropuchę Agę, która na swojej skórze ma gruczoły wytwarzające silnie trującą toksynę. Oglądana przez nas ropucha miała 5-6 lat a może żyć nawet do 40 lat.
Kumak, który był również na prezentacji, na grzbiecie był jasnozielony w czarne kropki, a na brzuchu był kolorowy.
Na prezentacji mieliśmy przyjemność obejrzenia również traszek ognistych, które w porównaniu z pozostałymi płazami potrafiły pływać, ale nie umiały skakać i na lądzie były leniwe. Traszki które oglądaliśmy pochodziły z Japonii, były koloru czarnego natomiast na brzuchu były żółto - pomarańczowa.

Prezentowana była też salamandra tygrysia o zabarwieniu czarno- pomarańczowym, ten płaz lądowy nosił imię Tadeusz. Dodatkową atrakcją było oglądanie szkieletu płaza (żaby).
Żywa lekcja biologii była ciekawa i pouczająca. Czekamy na kolejne takie lekcje!
Fot. Weronika Błaszczyk, zdjęcia własne, ©
Rzekotka na ścianie, zdjęcie własne, ©
Oglądamy ropuchę, zdjęcie własne, ©
Oglądamy salamandrę plamistą, zdjęcie własne, ©

Fot. Weronika Błaszczyk, zdjęcia własne, ©




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz